Jak robimy ceramiczne kratki wentylacyjne
Nasze niepowtarzalne kratki ceramiczne do malowania lub szkliwienia robimy całkowicie ręcznie. W tym celu używamy płynnej masy ceramicznej, której głównym składnikiem jest specjalna glina oraz kilka innych minerałów. Masę robimy sami a jej receptura jest tajemnicą naszej firmy. Skład masy był doskonalony przez wiele lat produkcji kafli kominkowych i piecowych.
Kratki ceramiczne do malowania na kolor ściany
Aby zrobić kratkę wentylacyjną o określonym wzorze trzeba mieć formy gipsowe.
Formy przygotowuje formierz według przekazanego projektu uwzględniając określony skurcz masy. Każda masa czy glina ceramiczna schnąc a potem wypalając się w piecu ceramicznym w temperaturze około 1100 st C, w kurczy się. Dlatego dla uzyskania konkretnego wymiaru kratki konieczne jest powiększenie jej jeszcze w formie gipsowej.
Kratka zalana płynna masą leży w formie jakiś czas i dopiero jak lekko zesztywnieje można ją wyjąć z formy. Otwory wentylacyjne wycinamy ręcznie Następnie specjalnymi narzędziami ręcznie wycinamy odciśnięty wzór. Kratki już jako kafle układane są na specjalnych płytach do całkowitego ich wysuszenia.
Po paru dniach trzeba powierzchnię suchej kratki wygładzić i wówczas nadają się one do pierwszego wypału na tzw. biskwit.
Po wypale otrzymujemy tzw. kratkę do malowania czyli nasz podstawowy produkt.
Kratki wentylacyjne z ceramiki - szkliwione
Czasami klienci potrzebują kratki szkliwione na biało czy inny kolor. Wtedy kratki biskwitowe pokrywane są odpowiednim szkliwem ceramicznym i po wypale w wysokiej temperaturze otrzymujemy nasz drugi produkt czyli kratki szkliwione
Teraz gotowe kratki o różnym wzorach oczekują na klienta